Gravity Forms User Registration Add-On 4.5.8 - en to ja translation catalogue (162 entries)

en: %3$s
    									%1$sBy email from WordPress:%2$s%3$s WordPress will send the user an email with their login and a login URL. If the %1$sPassword%2$s setting is configured to "Set Password via Email Link", WordPress will include a link where the user can set their password.%3$s%3$s
    									%1$sBy form notification:%2$s%3$s Configure a form notification for the desired User Registration event. If the %1$sPassword%2$s setting is configured to "Set Password via Email Link", you must include the %4$s{set_password_url}%5$s merge tag in your notification to provide a URL where the user can set their password.
ja: %3$s
    									%1$sWordPress からのメール：%2$s%3$s WordPress はユーザーにログイン名とログインURLをメールで送信します。%1$sパスワード%2$s 設定が「メールリンク経由でパスワードを設定」に設定されている場合、WordPress にはユーザーがパスワードを設定できるリンクが含まれます。%3$s%3$s
    									%1$sフォームによる通知：%2$s%3$s 目的のユーザー登録イベントのフォーム通知を構成します。 %1$sパスワード%2$s設定が「メールリンクでパスワードを設定」に設定されている場合は、通知に %4$s{set_password_url}%5$s マージタグを含めて、ユーザーがパスワードを設定できる URL を提供する必要があります。

en: %3$s
    								%1$sBy Email:%2$s%3$sWordPress will send the user an email with an activation link.%3$s%3$s
    								%1$sManually:%2$s%3$sActivate each user manually from the Pending Activations page or send a form notification for the User Activation event with an activation link (via the %4$s{activation_url}%5$s merge tag).
ja: %3$s
    								%1$sメールで：%2$s%3$sWordPress は、有効化リンクを含むメールをユーザーに送信します。%3$s%3$s
    								%1$s手動：%2$s%3$s「保留中の有効化」ページから各ユーザーを手動で有効化するか、（%4$s{activation_url}%5$s マージタグを介して）有効化リンクを含むユーザー有効化イベントのフォーム通知を送信します。

en: %s Feeds
ja: %s フィード

en: &mdash; No role for this site &mdash;
ja: &mdash; このサイトの役割はありません &mdash;

en: &mdash; Preserve current display name &mdash;
ja: &mdash; 現在の表示名を保持 &mdash;

en: &mdash; Preserve current email &mdash;
ja: &mdash; 現在のメールを保持 &mdash;

en: &mdash; Preserve current password &mdash;
ja: &mdash; 現在のパスワードを保持 &mdash;

en: &mdash; Preserve current role &mdash;
ja: &mdash; 現在の役割を保持 &mdash;

en: A form can have multiple "Create" feeds <strong>or</strong> a single "Update" feed. A form cannot have both a "Create" feed and an "Update" feed.
ja: フォームには、複数の「作成」フィード<strong>または</strong>単一の「更新」フィードを含めることができます。フォームに「作成」フィードと「更新」フィードの両方を含めることはできません。

en: Access denied.
ja: アクセスが拒否されました。

en: Action
ja: アクション

en: Activate
ja: 有効化

en: Activate this sign up
ja: このサインアップを有効化する

en: Activate this sign up?
ja: このサインアップを有効化にしますか？

en: Add Custom Meta
ja: カスタムメタを追加

en: Add Link
ja: リンクを追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Additional Options
ja: 追加のオプション

en: Allows WordPress users to be automatically created upon submitting a Gravity Form.
ja: Gravity Forms の送信時に WordPress ユーザーを自動的に作成できるようにします。

en: Are you sure you want to activate this user?
ja: このユーザーを有効化してもよろしいですか？

en: Biographical Information
ja: プロフィール情報

en: BuddyPress Profile
ja: BuddyPress プロフィール

en: Create User
ja: ユーザーを作成

en: Create new site when a user registers.
ja: ユーザー登録時に新しいサイトを作成します。

en: Current Page
ja: 現在のページ

en: Current Site Role
ja: 現在のサイトの権限グループ

en: Custom Registration Page
ja: カスタム登録ページ

en: Custom URL
ja: カスタム URL

en: Deactivate site
ja: サイトを無効化

en: Delay User Registration
ja: ユーザー登録を遅らせる

en: Delete
ja: 削除

en: Delete site
ja: サイトを削除

en: Delete this sign up?
ja: この登録を削除しますか？

en: Delete this sign up?
ja: この登録を削除しますか？

en: Display Name
ja: 表示名

en: Email
ja: メール

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Enable
ja: 有効化

en: Enable Custom Registration Page
ja: カスタム登録ページを有効化

en: Enable user activation.
ja: ユーザー有効化を有効にする

en: Enable user activation:
ja: ユーザー有効化を有効にする：

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
ja: この設定を識別するフィード名を入力してください。

en: Feed Settings
ja: フィード設定

en: First Name
ja: 名

en: Forgot Password
ja: パスワードをお忘れですか ?

en: Forgot Password?
ja: パスワードをお忘れですか？

en: Forgot your password? Visit the following address to reset your password:
ja: パスワードをお忘れですか？パスワードをリセットするには、次のアドレスにアクセスしてください：

en: Global Settings
ja: グローバル設定

en: Gravity Forms Login Widget
ja: Gravity Forms ログインウィジェット

en: Gravity Forms User Registration Add-On
ja: Gravity Forms User Registration アドオン

en: Item deleted. | Items deleted.
ja[0]: 項目を削除しました。

en: Last Name
ja: 姓

en: Link Text
ja: リンクテキスト

en: Link URL
ja: リンク URL

en: Links
ja: リンク

en: Login
ja: ログイン

en: Login Form
ja: ログインフォーム

en: Login Redirect URL
ja: ログインリダイレクトURL

en: Logout
ja: ログアウト

en: Logout Redirect URL
ja: ログアウトリダイレクト URL

en: Name
ja: 名

en: Network Options
ja: ネットワークオプション

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Oops! You need to be logged in to use this form.
ja: おっとっと！このフォームを使用するには、ログインする必要があります。

en: Other
ja: その他

en: Other User Meta
ja: その他のユーザーメタ

en: Pages
ja: ページ

en: Password
ja: パスワード

en: Passwords may not contain the character "\"
ja: パスワードに文字「\」を含めることはできません

en: Pending Activation
ja: 有効化を保留している

en: Pending Activations
ja: 保留中の有効化

en: Process the feed only when a payment is received.
ja: 支払いを受信した場合のみ、フィードを処理

en: Register
ja: 登録

en: Register user if
ja: 次の場合にユーザーを登録

en: Registration Condition
ja: 登録条件

en: Registration Page
ja: 登録ページ

en: Remember Me
ja: ログイン状態を保存する

en: Role
ja: 権限グループ

en: Select BuddyPress Field
ja: BuddyPress フィールドを選択

en: Select Meta Key
ja: メタキーを選択

en: Select a Page
ja: ページを選択

en: Select a Role
ja: 権限グループを選択

en: Select how the user's name should be displayed publicly.
ja: ユーザー名を公開する方法を選択します。

en: Select role the user should be assigned on the newly created site.
ja: 新しく作成したサイトでユーザーに割り当てる権限グループを選択します。

en: Select role the user should be assigned on the site they registered from. This option overrides the "Role" option under User Settings.
ja: 登録元のサイトでユーザーに割り当てる権限グループを選択します。このオプションは、「ユーザー設定」の「権限グループ」オプションを上書きします。

en: Select the form field that should be used for the site address.
ja: サイトアドレスに使用するフォームフィールドを選択します。

en: Select the form field that should be used for the site title.
ja: サイトのタイトルに使用するフォームフィールドを選択します。

en: Select the form field that should be used for the user's email address.
ja: ユーザーのメールアドレスに使用するフォームフィールドを選択します。

en: Select the form field that should be used for the user's first name.
ja: ユーザーの名に使用するフォームフィールドを選択します。

en: Select the form field that should be used for the user's last name.
ja: ユーザーの姓に使用するフォームフィールドを選択します。

en: Select the form field that should be used for the user's nickname.
ja: ユーザーのニックネームに使用するフォームフィールドを選択します。

en: Select the form field that should be used for the user's password or select "Set Password via Email Link" to have a URL emailed to the the user where they can set their password.
ja: ユーザーのパスワードに使用するフォームフィールドを選択するか、「メールリンクでパスワードを設定」を選択して、ユーザーにパスワードを設定できる URL をユーザーにメールで送信します。

en: Select the form field that should be used for the user's username.
ja: ユーザーのユーザー名に使用するフォームフィールドを選択します。

en: Select the role the user should be assigned.
ja: ユーザーに割り当てる権限グループを選択します。

en: Select the type of feed you would like to create. "Create" feeds will create a new user. "Update" feeds will update users.
ja: 作成するフィードのタイプを選択します。「作成」フィードは新しいユーザーを作成します。「更新」フィードはユーザーを更新します。

en: Send Email Options
ja: メール送信オプション

en: Send Email?
ja: メールを送る？

en: Send the new site details to the user by email.
ja: 新しいサイトの詳細をメールでユーザーに送信します。

en: Send the new user an email about their account.
ja: 新規ユーザーにアカウントに関するメールを送信

en: Send the new user an email about their account:
ja: 新規ユーザーにアカウントに関するメールを送信：

en: Send users an email with an activation link. Users are only registered once they have activated their accounts.
ja: 有効化リンクを含むメールをユーザーに送信します。ユーザーは、アカウントを有効化した後にのみ登録されます。

en: Set Password URL
ja: パスワード URL を設定

en: Set Password via Email Link
ja: メールリンクでパスワードを設定

en: Set Post Author
ja: 投稿者として設定します

en: Set as %s
ja: %s に設定

en: Set at registration.
ja: 登録時に設定します。

en: Set user as post author.
ja: ユーザーを投稿者として設定します。

en: Show user avatar
ja: ユーザーのアバターを表示

en: Site Address
ja: サイトアドレス

en: Site Role
ja: サイトの権限グループ

en: Site Title
ja: サイトのタイトル

en: Site is created
ja: サイトが作成されました

en: Specify whether an email (or notification) should be sent to the new user about their account. %sEnabled by default.%s
ja: アカウントに関するメール（または通知）を新しいユーザーに送信するかどうかを指定します。%sデフォルトで有効になっています。%s

en: Specify whether to send the new site details to the user by email. %sEnabled by default.%s
ja: 新しいサイトの詳細をメールでユーザーに送信するかどうかを指定します。%sデフォルトで有効になっています。%s

en: Standard User Meta
ja: 標準ユーザーメタ

en: Tab Index Start
ja: タブインデックスの開始

en: The email address can not be empty
ja: メールアドレスは空にできません

en: The username can not be empty
ja: ユーザー名は空にできません

en: The username can only contain alphanumeric characters (A-Z, 0-9), underscores and dashes
ja: ユーザー名に使用できるのは、英数字（A〜Z、0〜9）、下線、およびダッシュのみです。

en: There was an issue activating this item | There was an issue activating one or more selected items
ja[0]: この項目を有効化するに問題が発生しました

en: There was an issue deleting this item. | There was an issue deleting one or more selected items.
ja[0]: この項目を削除中に問題が発生しました

en: This email address is already registered
ja: このメールアドレスはすでに登録されています

en: This entry created a user who is pending activation. Click the "Activate User" button to activate the user.
ja: このエントリーは、有効化を保留しているユーザーを作成しました。「ユーザーを有効化する」ボタンをクリックして、ユーザーを有効化にします。

en: This username is already registered
ja: このユーザー名はすでに登録されています

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
ja: このユーザー名は使用できない文字を含んでいるため、無効です。有効なユーザー名を入力してください。

en: Title
ja: タイトル

en: Update Condition
ja: 更新条件

en: Update Site on Cancel
ja: キャンセル時にサイトを更新

en: Update User
ja: ユーザーを更新

en: Update User on Cancel
ja: キャンセル時にユーザーを更新

en: Update site when subscription is cancelled.
ja: 購読がキャンセルされたときにサイトを更新します。

en: Update user if
ja: 次の場合にユーザーを更新

en: Update user when subscription is cancelled.
ja: 購読がキャンセルされたときにユーザーを更新します。

en: Use the password you set at registration to login.
ja: 登録時に設定したパスワードでログインしてください。

en: User Activated Successfully!
ja: ユーザーが正常に有効化した！

en: User Activation
ja: ユーザー有効化

en: User Activation Type
ja: ユーザー有効化タイプ

en: User Activation URL
ja: ユーザー有効化 URL

en: User Meta
ja: ユーザーメタ

en: User Registration
ja: ユーザー登録

en: User Registration Options
ja: ユーザー登録オプション

en: User Settings
ja: ユーザー設定

en: User activated. | Users activated.
ja[0]: ユーザーが有効化した。

en: User is activated
ja: ユーザーが有効化した

en: User is pending activation
ja: ユーザーは有効化するを保留しています

en: User is registered
ja: ユーザーが登録されています

en: User is updated
ja: ユーザーを更新しました。

en: Username
ja: ユーザー名

en: View Entry
ja: エントリーを表示

en: View the entry associated with this sign up
ja: このサインアップに関連付けられているエントリーを表示

en: Website
ja: サイト

en: Welcome Message
ja: ようこそメッセージ

en: When a form submission creates a post and registers a user, set the new user as the post author. %sEnabled by default.%s
ja: フォームの送信により投稿が作成され、ユーザーが登録されたら、新しいユーザーを投稿者として設定します。%sデフォルトで有効になっています。%s

en: When the registration condition is enabled, form submissions will only register the user when the condition is met.
ja: 登録条件が有効になっている場合、フォーム送信は、条件が満たされた場合にのみユーザーを登録します。

en: When the update condition is enabled, form submissions will only update the user when the condition is met. The user data will always be populated into the form.
ja: 更新条件が有効な場合、フォームの送信は、条件が満たされた場合にのみユーザーを更新します。ユーザーデータは常にフォームに入力されます。

en: When users attempt to access the default WordPress registration page, they will be redirected to this custom page instead.
ja: ユーザーがデフォルトの WordPress 登録ページにアクセスしようとすると、代わりにこのカスタムページにリダイレクトされます。

en: You are currently logged in as %s%s%s. %sLog out?%s
ja: 現在、%s%s%sとしてログインしています。%sログアウト？%s

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to activate.
ja: 中止するには \'キャンセル\' 、削除するには \'OK\' を選択してください。

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
ja: 中止するには \'キャンセル\' 、削除するには \'OK\' を選択してください。

en: by email from WordPress
ja: WordPress からのメールで

en: by form notification
ja: フォーム通知を通じて

en: manually or by form notification
ja: 手動またはフォーム通知
